mls/ MLS
Transmisje 43
1-liga-polska/ 1. Liga Polska
Transmisje 18
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 18
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 12
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 8
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 7
la-liga-hiszpanska-primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 7
premier-league-liga-angielska/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 1
3-liga-polska/ 3. Liga Polska
Transmisje 86
mecze-towarzyskie/ Mecze towarzyskie
Transmisje 33
liga-konferencji-europy/ Liga Konferencji Europy
Transmisje 24
liga-czeska/ Liga Czeska
Transmisje 16
puchar-wloch/ Puchar Włoch
Transmisje 16
liga-slowacka/ Liga Słowacka
Transmisje 12
championship/ Championship
Transmisje 12
Popularne skróty meczówwięcej

CAF odebrała tytuł Senegalowi. Maroko mistrzem Pucharu Narodów Afryki 2025

CAF odebrała tytuł Senegalowi. Maroko mistrzem Pucharu Narodów Afryki 2025
Źródło zdjęcia: CAF / Logo

Komisja Odwoławcza Konfederacji Afrykańskiej Piłki Nożnej (CAF) uznała walkower w finale Pucharu Narodów Afryki 2025 i przyznała tytuł Maroku, zmieniając oficjalny wynik na 3:0 dla Maroka.

Decyzja odwoławcza CAF

Komisja Odwoławcza CAF, powołując się na artykuł 84 regulaminu turnieju, uznała, że działania Senegalu podczas finału naruszyły przepisy i ogłosiła zespół za przegrany w trybie walkoweru. W konsekwencji oficjalny wynik meczu został zmieniony na 3:0 na korzyść Maroka.

Prezydent FIFA Gianni Infantino pochwalił Maroko i skrytykował postawę Senegalu jako niedopuszczalną; CAF zapowiedziała także nałożenie dodatkowych sankcji dyscyplinarnych wobec osób odpowiedzialnych za incydenty podczas spotkania.

Przebieg incydentu w finale

Kluczowy incydent miał miejsce pod koniec regulaminowego czasu gry, gdy gospodarzom przyznano rzut karny. W proteście zawodnicy Senegalu wraz ze sztabem szkoleniowym opuścili boisko, co wywołało duże napięcie i interwencję organizatorów.

Zawodnicy Senegalu opuścili murawę w ramach protestu, a choć później wrócili na boisko, sytuacja doprowadziła do oficjalnej skargi ze strony Marokańskiej Federacji Piłkarskiej oraz wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez CAF.

Konsekwencje i dalsze ustalenia

CAF poinformowała, że oprócz zmiany wyniku i przyznania tytułu Maroku, nałożone zostaną sankcje dyscyplinarne związane z zachowaniem zawodników, interwencjami wokół strefy VAR oraz innymi naruszeniami organizacyjnymi stwierdzonymi podczas meczu.

Maroko zdobywa tytuł po raz pierwszy od 1976 roku. Król Maroka zadeklarował, że przebieg finału nie wpłynie na stosunki między krajami. Dodatkowo wcześniej, na około dwa tygodnie przed finałem, Marokańska Federacja rozstała się z selekcjonerem Walidem Regragim; jego odejście było efektem decyzji o przebudowie kadry, a 12 dni po zwolnieniu drużyna zdobyła trofeum pod nowym szkoleniowcem.

Artykuły

Africa cup of nations Morocco Pilka-nozna Senegal

Data publikacji: 18.03.2026 9:35

Autor: Jacek Wiórek