Na mocy znowelizowanej ustawy hazardowej od 1 kwietnia 2017 r. w legalny sposób można korzystać jedynie z usług firm bukmacherskich posiadających licencję ministerstwa finansów. Ilu jest takich bukmacherów? Jakie warunki musieli spełnić, by otrzymać koncesję MF? Co zmiana przepisów oznacza dla graczy? Sprawdzamy!
Nowa ustawa hazardowa weszła w życie 1 kwietnia 2017 r. i od razu zrewolucjonizowała rynek zakładów wzajemnych w naszym kraju. Od tego dnia legalnie w Polsce mogą działać jedynie operatorzy zakładów wzajemnych z licencją wydawaną przez ministerstwo finansów. Aby ją otrzymać, bukmacher musi m.in. posiadać siedzibę na terenie Polski, prowadzić po polsku stronę internetową, odprowadzać na rzecz budżetu 12% podatku obrotowego, a także zapewniać bezpieczeństwo danych osobowych i pieniędzy graczy. Firmy, które nie spełniły tych kryteriów, musiały pod groźbą wysokich kar wycofać się z naszego kraju. Ich strony internetowe trafiają natomiast do specjalnego prowadzonego przez rząd rejestru. W ciągu 48 godzin od umieszczenia w rejestrze operatorzy Internetu mają obowiązek je zablokować. – Naszym założeniem było udzielenie ochrony osobom, które są zainteresowane takimi usługami, w zgodzie z przepisami unijnymi, ale również ograniczenie szarej strefy w tym segmencie – powiedział cytowany na stronie internetowej MF wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
Dziewięciu legalnych bukmacherów z licencjami MF
Jak do tej pory do nowych regulacji prawnych przystosowało się dziewięciu operatorów zakładów bukmacherskich – ośmiu z nich posiada licencję na oferowanie swoich usług zarówno w lokalach stacjonarnych, jak i przez Internet, jeden działa tylko w lokalach naziemnych. Informacji o legalnych bukmacherach można szukać przede wszystkim na stronie internetowej ministerstwa finansów. Dodatkowo, przed skorzystaniem z usług danej firmy bukmacherskiej, zwłaszcza elektronicznie, warto dokładnie sprawdzić jej witrynę.
Każdy licencjonowany operator (aktualna lista legalnych bukmacherów pod tym linkiem) w widocznym na pierwszy rzut oka miejscu na swojej stronie podkreśla to, że działa zgodnie z przepisami i posiada licencję MF, często nawet podając jej numery. I tak np. w witrynie bukmachera będącego sponsorem głównym piłkarzy Śląska Wrocław znajduje się podstrona 'legalny bukmacher', gdzie umieszczono skan decyzji resortu finansów o udzieleniu mu licencji o numerze PS4.6831.10.2016. Inna firma bukmacherska, której ambasadorami są Tomasz Hajto, Mateusz Borek oraz Roman Kołtoń, informacje o swojej licencji nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 umieściła na samym dole strony głównej.
Dlaczego warto grać u bukmacherów z licencjami MF?
Wybieranie licencjonowanych operatorów zakładów wzajemnych ma również niebagatelne znaczenie z perspektywy graczy. Za udowodnioną grę u nielegalnych bukmacherów bez licencji MF grożą bowiem sankcje finansowe – grzywna za tego typu wykroczenie może wynieść w 2018 r. aż 8,4 tys. zł.
Dodatkowo, gracz może zostać zmuszony do zwrotu ewentualnych wygranych wraz z kwotami postawionymi.
Korzystanie z usług legalnych bukmacherów jest wspieraniem zarówno polskiego budżetu, jak i rodzimego sportu. Wielu z nich sponsoruje bowiem naszych sportowców i drużyny, angażuje się w projekty społeczne oraz charytatywne. U bukmacherów grają zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy przede wszystkim wykorzystują do gry kody bonusowe, darmowe zakłady na 20 zł i bonusy powitalne.
Przykładów nie trzeba szukać zbyt długo. Jeden z największych polskich bukmacherów prowadzi swoją fundację, z środków której wspiera lokalne kluby sportowe, sportowców niepełnosprawnych, a także sportowców, których nie stać na wyjazdy na zagraniczne zawody czy turnieje. Jak więc widać, jeśli grać to tylko legalnie!
Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać – odpowiedzialnie i bez ryzyka.