Psychologia blefu i rozpoznawanie sygnałów w pokerze: Co można dowiedzieć się z niewerbalnych wyrazów?
Nie jest tajemnicą, że dużą częścią pokera na żywo jest wyłapywanie mowy ciała lub znaków i sygnałów przeciwnika. W tym kontekście „znak” jest mimowolnym fizycznym wskaźnikiem, który pomaga nam lepiej zrozumieć karty, które może mieć nasz oponent.
Różne sygnały mogą oznaczać różne rzeczy dla różnych graczy. Innymi słowy, większość fizycznych sygnałów nie będzie wiarygodna sama w sobie. Musimy je interpretować w kontekście gracza, który je daje. Najpierw musimy stworzyć mentalną mapę tego, jak zachowuje się nasz przeciwnik, a następnie szukać odchyleń od tego. Mówiąc prościej, nasz przeciwnik może dawać nam wszystkie znaki, że blefuje, ale w rzeczywistości tak zwykle wygląda. Musimy przez chwilę poobserwować naszych oponentów, zanim dowiemy się, co oznacza dany sygnał u przeciwnika.
Lista znaków mowy ciała
Poniżej prezentujemy listę znaków ciała, na które warto zwrócić uwagę podczas rozgrywki w pokera. Pamiętaj, że możesz zagrać także w pokera online na GGBET.
- oczy,
- usta,
- bicie serca,
- głos.
Oczy
Oczy mogą przekazać ogromną ilość informacji na temat tego, co nasz przeciwnik czuje lub myśli. Nic dziwnego, że wielu graczy decyduje się na zakrycie oczu okularami przeciwsłonecznymi.
Istnieją tutaj dwa główne czynniki:
- Straszne oczy. Zwykle można wykryć strach wraz z szeregiem innych emocji. Strach powoduje rozszerzenie źrenic. Oczywiście nadal będziemy musieli wiedzieć, co oznacza ten strach. Często nasz przeciwnik myśli o blefowaniu, ale czasami może to oznaczać coś zupełnie innego.
- Kierunek patrzenia. Obserwując uważnie oczy naszych przeciwników, często widzimy, jak rzucają szybkie spojrzenia w określonych kierunkach. Na przykład na stół, na ich stos żetonów, na nasz stos żetonów. Wszystko to ma znaczenie.
Na przykład, nasz przeciwnik natychmiast spogląda na nasz stos po zobaczeniu karty w rundzie. Czasem wymowny może być również brak spojrzeń w określonych kierunkach, kiedy antagonista ze stoickim spokojem nie sprawdza swoich kart własnych przez całe rozdanie, chociaż wiemy, że zazwyczaj to robi.
Usta
Niektórzy gracze uważają, że usta są jeszcze bardziej znaczącym wskaźnikiem niż oczy.
Zwróć zatem uwagę na następujące elementy:
- Nerwowe usta. Zrelaksowane usta są zazwyczaj pełne i zaokrąglone. Napięte usta częściej są cienkie i ściągnięte. Kiedy dowiemy się, co to oznacza w przypadku poszczególnych przeciwników, będziemy mieli doskonały wskaźnik, jak nasz oponent stara się lub nie blefować w grze.
- Drgania / Mikroekspresje. Potrzeba wielu umiejętności, aby ukryć myśli i uczucia wynikające z wyglądu naszej twarzy. Czasami nasze prawdziwe uczucia są widoczne na naszej twarzy przez ułamek sekundy, zanim uda nam się je opanować. Możemy je nazwać mikroekspresjami, a może nawet drgawkami. Te małe ruchy łatwo przeoczyć, ale gdy zostaną zauważone, niosą ze sobą duże ilości informacji o nas.
Bicie serca
Poker to gra, która może przyprawić o dreszcze. Dlatego to naturalne, że nasze tętno wzrośnie w tych chwilach. Prawdą jest, że wykrywanie bicia serca ??trudno jest to zauważyć, a w wielu przypadkach po prostu nie można sobie z tym nie dać rady.
Jednakże warto przy graniu w pokera zwrócić uwagą na:
- widoczne bicie serca przez cienką odzież, taką jak koszulka;
- pulsująca żyła na szyi lub skroni albo gdzie indziej;
- objawy przyspieszonego bicia serca, takie jak drżenie rąk lub drżenie głosu.
Pomyśl o sytuacjach, które sprawiają, że mimowolnie ekscytujesz się jako gracz. Zwykle nie dzieje się tak, gdy karty o średniej sile. Zwykle albo trafimy mocne karty, albo myślimy o przeprowadzeniu dużego blefu.
Głos
Istnieje kilka możliwości, na które należy uważać:
- Jakość głosu. Często można w pewnym stopniu zapanować nad stanem psychicznym poprzez ton swojego głosu. Sprawdź zatem głos przeciwników, jak wypada w porównaniu ze zrelaksowanym stylem na początku, zanim rozdano karty.
- Decyzja o milczeniu. Decyzja o rozmowie może być wskazówką samą w sobie. Pamiętaj, że w żadnym momencie nie jesteśmy zobowiązani do zabierania głosu. Wszystkie nasze działania możemy wykonywać za pomocą żetonów i gestów, a już na pewno nie musimy angażować się w żadne rozmowy przy stole. Nasz przeciwnik zawsze wokalizuje, ale nagle zaczyna działać poprzez stukanie w stół, przesuwanie żetonów.
- “Gra mowy”. Nasz konkurent rzadko się odzywa, ale próbuje zacząć zadawać nam pytania podczas rozgrywki. Czy lubi to robić, gdy jest silny czy słaby? Staramy się go ocenić na podstawie jakości jego głosu i treści tego, co mówi. Ta technika jest znana jako „gra mowy”. Może ujawnić wiele informacji, które można odczytać jako blef lub pewność siebie podczas rozgrywki w pokera.
- Gadatliwość — Wypatrujemy tutaj nagłych zmian w częstotliwości podejmowania rozmowy. Gracze, którzy zwykle są rozmowni, ale nagle milkną. Gracze, którzy są cisi i nagle stają się rozmowni.
Podsumowanie
Mowa ciała z pewnością wiele mówi o uczuciach, jakie towarzyszą osobie w danym momencie. Dotyczy to także psychologii blefu i rozpoznawania wysyłanych przez ciało na zewnątrz znaków i sygnałów podczas grania w pokera. Warto je wyśledzić u przeciwników, aby dać sobie potencjalnie większą szansę na wygranie partii.
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.