serie-a-liga-wloska/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 20
la-liga-hiszpanska-primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 20
premier-league-liga-angielska/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 20
1-liga-polska/ 1. Liga Polska
Transmisje 18
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
ligue-1-liga-francuska/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 18
bundesliga-liga-niemiecka/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 18
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 18
mls/ MLS
Transmisje 4
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
3-liga-polska/ 3. Liga Polska
Transmisje 38
championship/ Championship
Transmisje 36
nfl/ NFL
Transmisje 28
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 25
kasynaonlinepolskie

Rekordy sportowe: Najbardziej imponujące osiągnięcia w historii

Rekordy sportowe: Najbardziej imponujące osiągnięcia w historii

Średnio co kilka lat, możemy obserwować, jak wybitni sportowcy biją kolejne rekordy i zapisują się na kartach historii na długie lata. Na ogół rekordy są po to, aby przełamywać kolejne granice, natomiast niektóre zadziwiają współczesnych entuzjastów sportu i pozostają nietknięte od dłuższego czasu.

W tym artykule wzięliśmy na tapet jedne z najbardziej inspirujących i robiących wrażenie rekordów, które pokazują, jak świetni są niektórzy sportowcy.

Robert Lewandowski

Uważany za jednego z najlepszych środkowych napastników, który obecnie występuje w FC Barcelonie, Robert Lewandowski jest polskim zawodowym piłkarzem urodzonym w 1988 roku. Jest rekordzistą pod względem najszybszego pięciokrotnego trafienia w historii, strzelając 5 goli w 9 minut. Wyczyn ten został osiągnięty 22 września 2015 roku, kiedy grał dla Bayernu Monachium. W meczu o mistrzostwo Bundesligi przeciwko VfL Wolfsburg, jego drużyna przegrywała 0-1. Następnie strzelił 5 bramek w zaledwie 9 minut (5-1). W kolejnych dwóch meczach strzelił 2, a następnie 3 gole, co dało mu łącznie 10 bramek w 3 kolejnych meczach: niesamowity wyczyn!

Ashrita Furman

Cofnijmy się o krok i spójrzmy na dość szczególny rekord. Jest to rekord największej liczby rekordów świata. Jego właścicielem jest Ashrita Furman, urodzony w 1954 roku na Brooklynie. W ciągu swojego życia ustanowił ponad 350 oficjalnych rekordów uznanych przez Księgę Guinnessa, z których 174 nadal istnieje.

Jego pierwszy rekord pochodzi z 1979 roku. Furman wykonał 27 000 skoków na skakance w 6 godzin i 45 minut. Niektóre z jego rekordów to ogromne wyczyny, takie jak 8-kilometrowy bieg na szczudłach, który ukończył w Chinach w 2004 roku w zaledwie 39 minut i 56 sekund. Rekord ten nie został pobity od 1892 roku.

Nietypowy rekord około sportowy — Poker

Gry hazardowe to obecnie jedne z tych, które zdobywają ogromną popularność na świecie z uwagi na stosunkowo łatwy dostęp, a także możliwość wygrania dużych pieniędzy bez większego wysiłku, co jednocześnie warto zaznaczyć, nie jest regułą. Jednakże ogromną zaletą jest to, że nowe kasyna z bonusem bez depozytu pozwalają stawiać zakłady za darmo, z zachowaniem szans na wygranie prawdziwych pieniędzy, mimo że gracz nie musi wpłacać własnych środków. Ilość gier w tego typu kasynach jest ogromna, a niektóre rodzaje obejmują:

  • Automaty online
  • Blackjacka
  • Ruletkę
  • Bakarata
  • Pokera

I to właśnie na tej ostatniej grze skupimy się w przypadku niesamowitego rekordu, który został ustanowiony przez Phila Laaka w kasynie Bellagio w Las Vegas. 2 czerwca 2010 roku Phil wszedł do kasyna. Zgadnij, kiedy z niego wyszedł! Dopiero po 115-godzinnym maratonie pokerowym, a wyzwanie było obserwowane przez ponad 117 000 ludzi! Wydaje się, że rekord ten jest do pobicia, ale kto będzie w stanie poświęcić kilka dni na grę w pokera bez drzemki? 

Usain Bolt

Trudno nie wspomnieć o Usainie Bolcie, gdy mówi się o rekordach świata. Wszyscy go znają, ale nie zaszkodzi spojrzeć wstecz na ten szalony wyczyn.


9,58 sekundy: tyle czasu zajęło Jamajczykowi pokonanie 100 metrów na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Berlinie 16 sierpnia 2009 roku. Miał wtedy 22 lata. Rekord ten był poprawą jego własnego rekordu świata o 11 setnych sekundy ustanowionego rok wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Podczas wyścigu jego średnia prędkość wynosiła 37,58 km/h, a między 60 a 80 metrem złamał barierę 40 km/h.

Oprócz biegu na 100 metrów Usain Bolt posiada dwa inne rekordy świata. Pierwszym z nich jest czas 19,19 ustanowiony podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Jego drugi rekord został ustanowiony podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, kiedy ukończył sztafetę 4 × 100 m w 36 s 84. Jamajski zespół składał się z:

  • Michaela Fratera
  • Nesty Cartera
  • Yohana Blake'a.

Nicolas Mahut i John Isner

W pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku Francuz Nicolas Mahut rozegrał historyczny mecz z Amerykaninem Johnem Isnerem. Mecz zakończył się po 11 godzinach i 5 minutach gry. Trzy dni i 980 punktów zajęło dotarcie do końca tego niekończącego się meczu.

Po 4 pierwszych setach (6-4, 3-6, 6-7, 7-6) obaj panowie walczyli w ostatnim secie przez 8 godzin i 11 minut. W rezultacie Amerykanin wygrał ostatniego seta 70-68. Kilku organizatorów mistrzostw zmieniło swoje zasady, aby uniknąć długich meczów. Tak więc ten wyczyn prawdopodobnie pozostanie na liście rekordów świata przez długi czas.

Kareem Abdul-Jabbar

Urodzony w 1947 roku zawodowy koszykarz Kareem Abdul-Jabbar to kolejna postać na naszej liście. Grał na pozycji środkowego w NBA w latach 1969-1989.

Abdul-Jabbar jest posiadaczem jednego z najważniejszych rekordów świata w historii NBA. Jest rekordzistą pod względem największej liczby punktów zdobytych w karierze - 38 387. Przekroczył poprzedni rekord 31,419 ustanowiony przez Wilta Chamberlaina 5 kwietnia 1984 roku. Z karierą trwającą dwie dekady pozostaje aktualnym rekordzistą, wyprzedzając Karla Malone'a, LeBrona Jamesa i zmarłego Kobe Bryanta.

Luke Aikins

Jeśli chodzi o niezwykłe skoki spadochronowe, Luke Aikins często znajduje się na szczycie listy. W dniu 30 lipca 2016 r. dokonał on wyczynu swobodnego spadania bez spadochronu lub kombinezonu wingsuit z wysokości 7 620 metrów nad ziemią w Kalifornii.

Jak wylądował? Oczywiście na siatce! Umieszczona 70 metrów nad ziemią siatka o wymiarach 30 × 30 metrów spowolniła jego spadek z 200 km/h do 0 na dystansie zaledwie 30 metrów. W powietrzu był prowadzony na ziemię przez radio, a podczas spadania towarzyszyło mu trzech profesjonalnych spadochroniarzy.

Pomysł takiego występu został uznany za tak niebezpieczny, że marka Red Bull odmówiła jego sponsorowania.

Kendra Harrison

Kendra Harrison, urodzona w 1992 roku w Memphis, jest amerykańską lekkoatletką. Specjalizuje się w biegu na 100 metrów przez płotki i jest posiadaczką aktualnego rekordu świata, który wywalczyła na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 22 lipca 2016 roku. Jej czas to 12.20.

Poprzedni rekord wynoszący 12,21 należał do Bułgarki Yordanki Donkovej w 1988 roku. Pobicie tego rekordu zajęło prawie 30 lat. Dziś Kendra Harrison pozostaje niepokonana i nadal dominuje w tej kobiecej dyscyplinie.

Konkluzja

Ludzki organizm potrafi zadziwić podobnie jak i umiejętności. Wiele osób, które znalazły się w naszym rankingu, cechuje niezwykła wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, a rekordy przez nie ustanowione mogą być nienaruszone nawet przez kilkadziesiąt lat. I nie chodzi tutaj o brak możliwości ich pobicia, a przygotowania, jakie trzeba poczynić oraz element szczęścia, który bardzo często ma duże znaczenie. Niemniej jednak będziemy z bacznością przyglądać się kolejnym sportowcom, którzy będą ustanawiali kolejne, zadziwiające rekordy.

Artykuły

Data publikacji: 15.06.2023 20:59

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

kasynaonlinepolskie
Canal+online