Górnik dostarcza mieszkańcom Konina mnóstwa sportowych emocji nie od dziś. Grą piłkarzy Górnika cieszą się już kolejne pokolenia fanów, kibicujące na stadionie przy ulicy Podwale. Obecnie klub przeżywa spory regres. Piłkarze z Konina rywalizują w 4. lidze i jak na razie początek rozgrywek nie jest dla nich udany. Drużyna z Wielkopolski zajmuje ostatnie miejsce w lidze z sześcioma porażkami na koncie. Warto przyjrzeć się historii Górnika Konin, piłkarskiego klubu z naprawdę długą tradycją.
Początki klubu
Jak wiele ważnych klubów w Polsce, historia Górnika zaczyna się już na początku XX wieku. Z początku ta drużyna zaczęła regularnie rozgrywać spotkania w ramach rozgrywek amatorskich. Dopiero po II wojnie śiwatowej założenie klubu zostało sformalizowane. Górnik Konin dołączył do rozgrywek piłkarskich organizowanych przez PZPN w 1954 roku. Na początku znany był pod nazwą Koło Sportowe Górnik, a w 1957 roku zmienił nazwę na obecną. Jego założycielem był znany społecznik i lokalny działacz Zygmunt Szymczak.
Już w 1958 roku Górnik awansował do III ligi piłkarskiej. Kolejnym sukcesem było zdobycie mistrzostwa okręgu. W rezultacie piłkarze z Konina w 1960 roku grali w barażach o awans do II ligi, ale nie udało im się wywalczyć tam miejsca.
Ważnym wydarzeniem była zmiana nazwy w 1967 roku na Zagłębie Konin. Dziewięć lat później piłkarze z Konina wygrali Klasę Okręgową. Niestety, przez błędy proceduralne działaczy klubu, szansa na awans została zaprzepaszczona. W 1979 roku powrócono do pierwotnej historycznej nazwy, a pierwszy sezon zespołu w zreorganizowanej III lidze odbył się w 1980 roku.
Współczesne sukcesy
W 1992 roku zespół awansował na krótko do drugiej ligi. Jego sponsorem w 1996 roku stała się konińska huta aluminium, od której drużyna otrzymała nazwę. Wraz z nowym sponsorem przyszły duże sukcesy. W roku 1998 klub osiągnął wicemistrzostwo drugiej ligi, a także wywalczył awans do finału Pucharu Polski, w którym po emocjonującym meczu został pokonany przez Amikę Wronki.
W roku 2000 klub znów został relegowany i grał w IV lidze, aby zaledwie po dwóch latach wrócić do drugiej ligi. W końcu, w 2008 roku przywrócono nazwę drużyny na historycznego Górnika Konin i pod tą nazwą zespół działa do dziś. Obecnie, w sezonie 20/21 drużyna gra w trzeciej lidze, w grupie drugiej, choć w bieżących rozgrywkach na dzień dzisiejszy nie zachwyca. Zespół prowadzi też liczne drużyny młodzieżowe, a nawet szkółkę bramkarską.
Arena Górnika
Również arena, na której Górnik przyjmuje swoich rywali działa już od dawna. Oddany do użytku w 1975 roku stadion nazwano na cześć Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego, która zaledwie rok wcześniej wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach świata. Ten zlokalizowany nad Wartą stadion ma ponad 7000 krzesełek, choć pierwotnie znajdowało się w na nim 15 000 miejsc na ławkach. Jego największa frekwencja wyniosła 9000 kibiców, podczas meczu finału pucharu polski. Co ciekawe, w latach 90. znajdował się on w nieco gorszym stanie. Zorganizowano nawet na nim targowisko. Na szczęście obecnie jest wyremontowany i jak na arenę lokalną jest całkiem nowoczesny. Rozgrywa na nim mecze nie tylko drużyna Górnika, ale też piłkarki z Medyka Konin. W ramach rozgrywek kobiecej piłki nożnej, rozgrywany był na nim nawet mecz reprezentacji Polski z Belgią. Przyszłość klubu zapowiada się ciekawie i będziemy trzymać kciuki za awans do Ekstraklasy.